Upravni odbor LAG-a Škoji na sjednici donio privremene odluke u okviru natječaja za poljoprivredna gospodarstva

Datum objave:
30.4.2026
Kategorija:
Vijest
Upravni odbor LAG-a Škoji na sjednici donio privremene odluke u okviru natječaja za poljoprivredna gospodarstva
No items found.

Na sjednici održanoj 29. travnja u Starom Gradu, Upravni odbor LAG-a Škoji donio je ukupno 31 odluku u postupku odabira projekata na LAG natječaju za provedbu intervencije 1.1.1. „Ulaganja u prepoznatljivost i konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava LAG-a Škoji“(02/25/1-1-1), od čega 29 odluka o privremenom odabiru projekata i 2 odluke o odbijanju projekata.

Podsjetimo, riječ je o LAG natječaju za poljoprivredna gospodarstva s obuhvata LAG-a Škoji u kojem ukupno raspoloživa sredstva iznose 540.000,00 EUR-a. Na natječaj je zaprimljeno čak 56 zahtjeva za potporu kumulativa zatražene potpore u iznosu 1.259.665,70 EUR što značajno nadilazi raspoloživa sredstva. Ocjenjivački odbor imenovan za ocjenjivanje projekata na ovom LAG natječaju u postupak ocjenjivanja uključio je 35 pristigih zahtjeva za potporu, iako je raspoloživi iznos sredstava pokrivao otprilike 23 zahtjeva za potporu.

Prag za ocjenjivanje projekata formiran je tako da je na raspoloživi iznos sredstava dodano čak 60% te su u ocjenjivanje ušli svi projekti, poredani po zatraženom broju bodova, čija potpora u kumulativu u potpunosti ulazi u tako definiran iznos za prag.

U postupku ocjenjivanja, 4 projekta odustala su od zahtjeva za potporu, a za 2 projekta ocjenjivački odbor predložio je odluku o odbijanju s obzirom na utvrđeno neispunjavanje uvjeta prihvatljivosti korisnika/projekata propisanih LAG natječajem. Za preostale projekte koji su prošli postupak ocjenjivanja izdane su odluke o privremenom odabiru, njih ukupno 29. Važno je naglasiti da se odluke o privremenom odabiru donose za sve projekte koji su pozitivno ocijenjeni u postupku ocjenjivanja, što nužno ne znači da će za sve pozitivno ocijenjene projekte biti i dovoljno sredstava za dodjelu potpore (postupak izdavanja odluka u slučaju nedovoljno raspoloživih sredstava definiran je člankom 42. Pravilnika o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. “Potpora LEADER (CLLD)pristupu” iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027. (Narodne novine 113/2024, 79/25)).

Na sve odluke donesene na ovoj sjednici Upravnog odbora LAG-a Škoji korisnici imaju pravo podnijeti prigovor. Nakon završetka postupka po prigovorima na donesene odluke, Upravni odbor LAG-a Škoji na idućoj sjednici korisnicima izdaje sljedeće odluke:

  • Odluke o odabiru projekta (za sve zahtjeve za potpore koji su dobili odluku o privremenom odabiru i za koje postoji dovoljno raspoloživih sredstava na LAG natječaju) ili
  • Obavijesti o odbacivanju zahtjeva za potporu zbog nedostatnosti sredstava (za sve zahtjeve za potporu za koje je prethodno izdana odluka o privremenom odabiru a za koje nema dovoljno raspoloživih sredstava na LAG natječaju i za sve one zahtjeve za potporu za koje uopće nije provedeno ocjenjivanje jer su se nalazili ispod praga za ocjenjivanje s obzirom na broj zatraženih bodova).

Na ove odluke korisnici neće više imati pravo na prigovor.

U nastavku donosimo popis projekata kojima su izdane odluke o privremenom odabiru s trenutnim stanjem odobrenih bodova i iznosa potpore (nakon postupka ocjenjivanja):

Zahtjevi za potporu kojima su izdane privremene odluke o odabiru

Za 2 projekta Upravni odbor LAG-a Škoji izdao je odluke o odbijanju:

Zahtjevi za potporu kojima su izdane odluke o odbijanju

4 korisnika dostavila su izjave o odustajanju:

Zahtjevi za potporu za koje su pristigle izjave o odustajanju

U nastavku donosimo popis zahtjeva za potporu koji su se nalazili ispod praga za ocjenjivanje projekata s obzirom na zatraženi broj bodova:

Zahtjevi za potporu koji nisu ušli u postupak ocjenjivanja s obzirom na zatraženi broj bodova

Nakon završetka postupaka po prigovorima na privremene odluke o odabiru i odluke o odbijanju, Upravni odbor sastat će se kako bi donio konačne odluke i završio postupak odabira po ovom natječaju.

Pogledaj ostale vijesti