Skrećemo pozornost potencijalnim korisnicima LAG natječaja za intervenciju 1.1.1. “Ulaganja u prepoznatljivost i konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava LAG-a Škoji" da obrate pažnju na propisano ograničenje vezano uz ulaganja u sektor vina.
Strateškim planom ZPP-a RH 2023.-2027., Poglavlje 3.5.3. navedeno je da je putem intervencija koje se financiraju temeljem Strateškog plana ZPP-a sredstvima EPFRR-a, a što se odnosi i projekte koji se financiraju putem natječaja LAG-a, moguće sufinanciranje samo onih ulaganja koje nije moguće sufinancirati u intervencijama u sektoru vina.
Pravilnik o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. »Potpora LEADER (CLLD) pristupu« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. (NN 113/24i 79/25) čl. 14. st. 1. podst. h) propisuje da su neprihvatljivi troškovi za sufinanciranje u okviru LAG intervencija koji su prihvatljivi za sufinanciranje u sklopu sektorskih intervencija Strateškog plana u sektoru pčelarstva i sektoru vina.
U skladu s Pravilnikom o provedbi intervencija iz sektora vina unutar Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RepublikeHrvatske 2023. – 2027. (NN 140/23, 152/23, 69/24, 5/25) kroz intervencije u sektoru vina prihvatljiva ulaganja su:
1. restrukturiranje i konverzija postojećeg vinograda u kojem se proizvodi grožđe za proizvodnju vina (cilj projekta mora biti restrukturiranje/konverzija vinograda u kojemu se aktivnosti moraju odvijati logičkim kronološkim redoslijedom)
2. ulaganja u objekte za proizvodnju vina, čuvanje, skladištenje i prodaju vina, strojeve i opreme za preradu te skladištenje grožđa i vina, obnove/modernizacije/opremanja infrastrukture objekta za prodaju i prezentaciju vina, opremanja laboratorija za kontrolu kvalitete proizvoda od grožđa i vina
3. informiranje
4. promidžba
Navedena ulaganja nisu prihvatljiva kroz LAG natječaj.
Slijedom navedenog, u okviru LAG natječaja prihvatljiva su sljedeća ulaganja:
1. restrukturiranje i konverzija postojećeg vinograda u kojem se proizvodi stolno grožđe
2. podizanje novih vinograda u kojem se proizvodi grožđe za proizvodnju vina i novih vinograda u kojem se proizvodi stolno grožđe
3. pojedinačne aktivnosti na postojećem vinogradu (npr. antifrost sustav, sustav za fertirigaciju, digitalni alati, dronovi za praćenje zdravstvenog stanja nasada s prigodnim softverom te za upotrebu usmjerene zaštite ili folijarne gnojidbe na temelju stalnog praćenja stanja nasada u restrukturiranom vinogradu), a čijom provedbom se ne postiže restrukturiranje/konverzija vinograda odnosno kada cilj projekta nije restrukturiranje/konverzija postojećeg vinograda).
NAPOMENA: U skladu s čl. 10. st. 1. Pravilnika o provedbi LRS, ulaganje u navodnjavanje ne smije biti jedina projektna aktivnost već mora biti dio projekta)