Zanima me za detalj vezan za ulaganje u navodnjavanje – da li je moguće financirati izgradnju nove vodospreme koja se veže na postojeći upojni bunar, koji je u vlasništvu povezane osobe prijavitelji (drugi d.o.o. u vlasništvu prijavitelja)? Ako da, da li je kao dokaz mogućnosti raspolaganja navedenim bunarom dovoljan ugovor o korištenju istog između prijavitelja i vlasnika bunara, te na koliko godina?
Pravilnikom o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. »Potpora LEADER (CLLD) pristupu« iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. (NN br. 113/24 i 79/25) u čl. 10. st. 1. podst. H i Natječajem LAG-a u poglavlju 3. točka 3.1. podtočka 16 propisano je da ukoliko se radi o projektu koji se sastoji od ulaganja u navodnjavanja isti mora kumulativno zadovoljiti sljedeće uvjete:
1. mora na odgovarajući način biti usklađen s postupovnim pravilima propisa koji uređuju provedbu intervencije „73.10. Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju“ iz Strateškog plana
2. ulaganje u navodnjavanje ne smije biti jedina projektna aktivnost već mora biti dio projekta
3. odnositi se isključivo na ulaganje u nove sustave.
Prilog 1, Točka 17 LAG natječaja propisuje dokumentaciju koja se dostavlja u slučaju ulaganja u navodnjavanje.
Zahtjev za ishođenje potvrde o prethodnom odobrenju projekta za ulaganje u navodnjavanje s prijemnom žigom nadležnog upravnog tijela ili Potvrda o prethodnom odobrenju projekta izdana od nadležnog upravnog tijela kao i pravila prilikom ishođenja predmetne Potvrde propisana su postupovnim pravilima propisa koji uređuju provedbu intervencije „73.10. Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju“ iz Strateškog plana te pripadajućim natječajima objavljenim na mrežnim stranicama APPRRR-a.
Upute za ishođenje Potvrde o prethodnom odobrenju projekta, zahtjev za ishođenje i Uputa o ishođenju vodopravne dozvole nalaze se unutar 1. izmjene natječaja 73.10. (Prilog 13-Uputa za ishođenje potvrde o prethodnom odobrenju projekta, Prilog 14-Zahtjev za izdavanje prethodnog odobrenja, Prilog 15-Uputa za ishođenje vodopravne dozvole).
Vaše pitanje srodno je pitanju broj 46 postavljenom od strane korisnika Natječaja za provedbu intervencije 73.10. čiji je odgovor je objavljen na mrežnim stranicama APPRRR-a.
Kako je i navedeno u odgovoru na natječaju za intervenciju 73.10. Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, prihvatljivo je ulaganje u nove sustave navodnjavanja ukoliko korisnik posjeduje postojeći upojni bunar. Na korisniku je da ishodi potrebne dozvole i dokumentaciju u skladu s propisima koji reguliraju navodnjavanje na poljoprivrednom gospodarstvu.
Podnositelj zahtjeva je suglasan da je po završetku projekta navodnjavanja obvezan ishoditi odgovarajuću dozvolu za korištenje voda za navodnjavanje, sukladno važećim propisima iz područja vodnoga gospodarstva.
Prilog 1 LAG natječaja u Točki 11 propisuje dokumentaciju koja se dostavlja za dokazivanje pravnog interesa, u slučaju da korisnik nije zemljišnoknjižni vlasnik (1/1) nekretnine (zemljišta/građevine) koja je predmet ulaganja.
Ukoliko korisnik nije zemljišnoknjižni vlasnik građevine/zemljišta (nekretnine) koja je predmet ulaganja u cijelosti (1/1), tada je potrebno dostaviti ugovor o osnivanju prava građenja, ili pisanu/e suglasnost/i vlasnika nekretnine. Ugovori/suglasnosti moraju biti sklopljeni/dani između vlasnika nekretnine i korisnika na rok od najmanje 10 godina od dana podnošenja Zahtjeva za potporu na LAG natječaj. Ugovori moraju biti upisani u zemljišne knjige.
Dokaz pravnog interesa nije potrebno dostaviti:
- ako je vlasnik zemljišta/građevine (nekretnine) koja je predmet ulaganja član obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva (OPG) koje je korisnik.
- ako je predmet ulaganja kupnja zemljišta/građevine (nekretnine) u svrhu realizacije projekta
- ako je korisnik već ishodio pravomoćnu Građevinsku dozvolu kojom se odobrava građenje te istu dostavlja prilikom podnošenja Zahtjeva za potporu.
Je li u sklopu ovog natječaja prihvatljiva kupnja opreme za opremanje kušaonice, kao što su: hladnjaci, konvektomati, mikrovalne pećnice, čaše za posluživanje, zasloni za prikazivanje prezentacija (ekrani, monitori, projektori i sl.)?
Djelatnost kušaonice predstavlja nepoljoprivrednu djelatnost i vezana je za preradu primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Sukladno LAG natječaju, Točka 3.2 Prihvatljive aktivnosti, podtočka 15 ulaganje u kušaonice nije prihvatljiva aktivnost na ovom LAG natječaju.
Je li moguće unutar jednog projektnog prijedloga kombinirati ulaganja u:
a) razvoj nepoljoprivredne djelatnosti (npr. opremanje kušaonice) i
b) ulaganje u primarnu poljoprivrednu proizvodnju (npr. kupnja opreme za poljoprivrednu proizvodnju)?
Drugim riječima, može li projekt obuhvaćati troškove koji se djelomično odnose na kušaonicu, a djelomično na proizvodne kapacitete OPG-a?
U okviru projektnog prijedloga moguće je kombinirati prihvatljiva ulaganja, ali skrećemo pozornost da je razvoj nepoljoprivredne djelatnosti moguć samo ukoliko se odnosi na ulaganje koje se odnosi na preradu proizvoda koji se nalazi na Dodatku I u proizvod koji se ne nalazi na Dodatku 1, a da sukladno LAG natječaju (Točka 3.2) ulaganja u kušaonice nisu prihvatljiva na ovom LAG natječaju.
U vezi kriterija 6.2. koji se odnosi na ulaganja u zelenu tranziciju, molim pojašnjenje sljedećeg:
– Mogu li se ostvariti bodovi za ovaj kriterij ako se u sklopu projekta planira kupnja meteostanice na solarno punjenje, ili pak kupnja solarnog terminala za punjenje baterija koje se koriste za poljoprivrednu mehanizaciju?
Sukladno kriteriju 6.2 bodovi po ovom kriteriju mogu se ostvariti ukoliko projekt sadrži ulaganja u čistu energiju i obnovljive izvore energije za potrebe primarne poljoprivredne proizvodnje, a pri čemu udio tih troškova iznosi najmanje 10% ukupno prihvatljivih troškova projekta.
Ukoliko oprema zadovoljava uvjete propisane za kriterij, odnosno koristi se za potrebe primarne proizvodnje i udio troškova iznosi najmanje 10% ukupno prihvatljivih troškova projekta
Molim Vas pojašnjenje u vezi sa sljedećim:
1. Ukoliko korisnik planira zaposliti jednog radnika putem predmetnog projekta, koliko dugo ta osoba mora ostati u radnom odnosu na OPG-u?
2. U slučaju ostvarivanja bodova po kriteriju 2.2., koji se odnosi na očuvanje postojećeg radnog mjesta – koliko dugo korisnik mora ostati zaposlen na OPG-u? Odnosi li se to razdoblje isključivo na vrijeme provedbe projekta ili na dulji period?
3. Ako korisnik trenutno nema zaposlenih osoba na OPG-u, niti planira zapošljavanje tijekom provedbe projekta, podrazumijeva li se u tom slučaju da po ovom kriteriju ne ostvaruje bodove?
Zahvaljujem unaprijed na Vašem vremenu i odgovoru.
Kriteriji odabira br. 2 „Kreiranje novih i očuvanje postojećih radnih mjesta“ specifičan je i važan kriteriji budući da se direktno veže za obvezni pokazatelj R.37 Rast i radna mjesta u ruralnim područjima iz SP ZPP čije je ostvarenje LAG u obvezi pratiti.
Prilogom 3. Pravilnika o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. „Potpora LEADER (CLLD) pristupu“ iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske (NN br. 113/2024, 79/2025) u Tablici 3., točka 5. propisana su pravila o primjeni financijskih korekcija u slučaju neispunjenja kriterija odabira koji se dokazuju tijekom provedbe projekta. Kao i u slučaju neispunjenja uvjeta iz prethodne dvije točke tablice, navedeno je da se „osim u fazi zahtjeva za isplatu ova korekcija primjenjuje i u ex post razdoblju“.
Članak 51. stavak 2. Pravilnika ex post razdoblje, odnosno petogodišnje razdoblje nakon isplate sredstava, definira kao sastavni dio provedbe projekta, ako se radi o projektu iz članka 72. stavka 3. podstavka b) Pravilnika, tj. projektu koji se sastoji od ulaganja. Navedeno se dakle odnosi na sve kriterije odabira koji se dokazuju tijekom provedbe projekta, bilo da je riječ o očuvanju postojećeg ili kreiranju novog radnog mjesta.
Nadalje, ako trenutno nema zaposlenih osoba na OPG-u, niti planira zapošljavanje tijekom provedbe projekta, korisnik nema osnove za ostvarivanje bodova po kriteriju br. 2. Pri tome napominjemo da se zaposlenicima u smislu ovog kriterija odabira smatraju nositelj, član ili zaposlenik obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, odnosno vlasnik obrta ili jedan od stalno zaposlenih u obrtu, odnosno odgovorna osoba ili jedan od stalno zaposlenih u pravnoj osobi koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje te su temeljem nje obveznici doprinosa.
Molim Vas pojašnjenje u vezi sa sljedećim:
Sukladno LAG natječaju, LAG nije u mogućnosti davati prethodna mišljenja o prihvatljivosti troškova ili projekta. No, skrećemo pozornost da je u LAG natječaju u točki 3.2. "Vrsta prihvatljivih aktivnosti" navedeno da je prihvatljiva aktivnost kupnja poljoprivredne opreme u svrhu obavljanja primarne poljoprivredne proizvodnje.
Poštovani
Željela bih se prijaviti na natječaj za provedbu intervencije 1.1.1 i planiram kupnju bagera te me zanima kako opravdati kupnju bagera Na ove uvjete prihvatljivosti koji ću vam sad poslati u prilogu
Hvala na odgovoru.
Poglavljem 3.2 LAG natječaja (Vrsta prihvatljivih aktivnosti) propisano je da se prihvatljivom aktivnosti, između ostalih, smatra kupnja poljoprivredne mehanizacije, opreme, gospodarskih vozila, strojeva i alata u svrhu obavljanja primarne poljoprivredne proizvodnje. Bager je primarno građevinski stroj tako da bi se u ovom slučaju prilikom ocjenjivanja projekta svakako vodilo računa da je dokazana potreba njegovog korištenja u svrhu obavljanja primarne poljoprivredne proizvodnje na predmetnom poljoprivrednom gospodarstvu i ekonomska isplativost kupnje takvog stroja naspram angažiranja izvođača radova za eventualnu pripremu zemljišta/uređenje poljoprivrednog zemljišta u svrhu obavljanja primarne poljoprivredne proizvodnje. Pri tome je LAG u mogućnosti tražiti dostavu dodatne dokumentacije za provođenje provjera.
Napominjemo da je ovim LAG natječajem dopušteno ulaganje u razvoj nepoljoprivredne djelatnosti, ali samo u vidu prerade proizvoda primarne poljoprivredne proizvodnje kojoj izlazni proizvod nije obuhvaćen Prilogom I. Ugovora o EU (Prilog 5. ovog LAG natječaja). Ulaganja u aktivnosti vezane za dopunske djelatnosti iz točke 3. Priloga 1. Pravilnika o dopunskim djelatnostima na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima nisu prihvatljiva za sufinanciranje u smislu ovog LAG natječaja.
(Napomena: do objave odgovora na ovo pitanje nisu zaprimljeni prilozi iz pitanja)
Postovani,
na dolazecem natjecaju između ostalog zelimo kao aktivnost prijaviti postavljanje sustava za navodnjavanje.
Na parceli je vec postojeci bunar (dio objekta prerađen za skupljanje kisnice sa krova) koji skuplja kisnicu i aktivni vodovodni prikljucak. Dakle nama ne treba zahvacanje vode.
U dokumentaciji smo vidjeli da je kod aktivnosti navodnjavanja obavezni prilog "Zahtjev za ishođenje Potvrde o prethodnom odobrenju projekta za ulaganje u navodnjavanje".
Posto sam mislio da je rijec o dokumentu kojeg izdaju Hrvatske Vode obratio sam se njima ali ne znaju o kakvoj je potvrdi rijec, jer mi vec imamo i aktivni bunar i aktivni prikljucak pa su predlozili da se obratim direktno vama - da li vi izdajete tu potvrdu i sto vam treba navesti u zahtjevu?
Hvala i lijep pozdrav,
Odgovor na pitanje broj 1 pokriva informacije tražene u ovom pitanju. Molimo pročitati odgovor LAG-a na pitanje broj 1.
Postovani,
prijavu na poticaj planiram poslati 15.7.2025, a rođen sam 22.7.1984.
Po LRS LAG Škoji (https://cdn.prod.website-files.com/5e70d70406c19645170c47e1/6827491c4482bb4bc72624a1_LAG_natje%C4%8Daj_1-1-1.pdf) spadam pod mlade poljoprivrednike, jer ispunjavam uvjet:
a) nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva je osoba koja na dan podnošenja zahtjeva za potporu ima 18, ali ne više od 40 godina (dan prije navršavanja 41 godine starosti)
Dok po kriteriju u Prilogu 4 (https://cdn.prod.website-files.com/5e70d70406c19645170c47e1/682744e0fa99b225cc5d18f7_Prilog%204_%20Kriteriji%20odabira%20projekata.pdf) taj uvjet ne ispunjavam:
Bodove po ovom kriteriju ostvaruju korisnici kojima su odgovorne osobe (npr. nositelj OPG-a, predsjednik/ca uprave, direktor/ica i sl.) mlađe od 40 godina u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu (ne uključujući osobe s navršenih 40 godina). Bodovi će se dodjeljivati temeljem provjere iz dostavljene preslike osobne iskaznice odgovorne osobe.
Sad sam malo zbunjen, jer ne znam da li mogu potraživati 10 bodovanja na tom pitanju ako pravovremeno (npr. 15.7.2025) pošaljem prijavu ili ne, zašto postoje 2 različita kriterija za istu stvar?
Hvala i lijep pozdrav,
Važno je razlikovati definiciju mladog poljoprivrednika sukladno LAG natječaju i točki 42. stavka 1. članka 3. Pravilnika o provedbi lokalnih razvojnih strategija unutar intervencije 77.06. „Potpora LEADER (CLLD) pristupu“ iz SP ZPP RH 2023. – 2027. (u daljnjem tekstu: Pravilnik) od kriterija odabira LAG natječaja broj 1. Generacijska obnova jer se ne radi o istim pojmovima niti služe postizanju istih pogodnosti za korisnika.
Mladi poljoprivrednik, sukladno LAG natječaju i Pravilniku, je poljoprivrednik koji kumulativno ispunjava sljedeće uvjete:
a) nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva je osoba koja na dan podnošenja zahtjeva za potporu ima 18, ali ne više od 40 godina (dan prije navršavanja 41 godine starosti)
b) prvi put uspostavlja poljoprivredno gospodarstvo na kojem ima status nositelja/odgovorne osobe ili je status nositelja/odgovorne osobe prvi put stekao unutar 5 (pet) godina do dana podnošenja zahtjeva za potporu
c) ima ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva (EVPG) od 10.000 EUR do 100.000 EUR SO
d) nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva ima odgovarajuće znanje i vještine u poljoprivredi/preradi poljoprivrednih proizvoda:
1. srednju stručnu spremu poljoprivrednog, prehrambeno tehnološkog ili veterinarskog smjera, ili
2. diplomski ili prijediplomski studij agronomskog, prehrambeno tehnološkog ili veterinarskog smjera, ili
3. radno iskustvo u području poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterine u trajanju od najmanje dvije godine te završenu edukaciju u okviru formalnog programa obrazovanja odraslih iz područja poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterine te dokument s kojim se isto dokazuje.
Napominjemo da navedene uvjete korisnik mora zadovoljiti kumulativno kako bi ga se smatralo mladim poljoprivrednikom u smislu ovog LAG natječaja i Pravilnika te status mladog poljoprivrednika služi kako bi korisnik ostvario uvećanje intenziteta potpore na 80% ukupnih prihvatljivih troškova (Poglavlje 1.3 LAG natječaja).
S druge strane, kriterij odabira LAG natječaja broj 1. Generacijska obnova (Prilog 4. LAG natječaja) služi dodjeli bodova i prednosti na rang listi u odnosu na druge korisnike ukoliko je odgovorna osoba korisnika (npr. nositelj OPG-a, predsjednik/ca uprave, direktor/ica i sl.) mlađa od 40 godina u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu (ne uključujući osobe s navršenih 40 godina). Za razliku od definicije mladog poljoprivrednika koja je definirana nadređenim aktima, kriterije odabira LAG Škoji donosi samostalno temeljem načela odabira iz Lokalne razvojne strategije.
U navedenom primjeru iz pitanja, korisnik rođen 22.7.1984. bi dobno ušao u kategoriju mladog poljoprivrednika (uz dodatno obvezno zadovoljavanje preostalih uvjeta iz definicije mladog poljoprivrednika) podnese li Zahtjev za potporu prije 22.7.2025. no ne bi ostvario 10 bodova po kriteriju odabira br. 1 Generacijska obnova.